Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+

Jak zwalczyć nieświeży oddech

Kategoria: Blog

Blog Stomatologiczny - Wszystko o gabinecie dentystycznym Hercka

Żeby pozbyć się przewlekłych problemów z nieświeżym oddechem, w pierwszej kolejności należy odwiedzić dentystę. Okazuje się bowiem, że aż w 90% przypadków przykry zapach z ust ma podłoże stomatologiczne. Brzydki zapach może być spowodowany między innymi stanami zapalnymi dziąseł albo schorzeniami przyzębia (jest to około 15-30% przypadków).

Nieświeży oddech powodują bakterie gram-ujemne beztlenowe znajdujące się w jamie ustnej. W trakcie fermentacji związków odżywczych zawartych w pożywieniu wydzielają one m.in. lotne związki siarki – odczuwane jako nieprzyjemny zapach. Brzydki zapach z ust może także wynikać ze stanów zapalnych dziąseł albo chorób przyzębia. Mogą za niego odpowiadać również bakterie, które gromadzą się na języku w postaci nalotu, wówczas przyczynę problemu można usunąć czyszcząc język w trakcie codziennego mycia zębów.

Zdarza się jednak, że nieświeży oddech jest objawem chorób niezwiązanych z jamą ustną, takich jak: przewlekłe zapalenie migdałków, przewlekłe zapalenie zatok, zapalenie gardła, schorzenia przewodu pokarmowego czy nowotwór.

Jak zachować świeży oddech na cały dzień

Najpopularniejszym sposobem na odświeżenie oddechu w trakcie dnia są gumy do życia i płyny do płukania ust. Oprócz nich, możemy również stosować różnego rodzaju spray’e tabletki do ssania, cukierki itp. Jednak tego typu rozwiązania mają krótkotrwałe działanie, odświeżają oddech na około 2 godziny. Dodatkowo, gumy i cukierki miętowe zwalczają jedynie przyczynę, a nie skutek. Dlatego zamiast rzuć gumy, lepiej zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i codziennie szczotkować zęby.

Powinniśmy także pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego, ponieważ w osadzie nazębnym namnażają się bakterie. A to za ich sprawą rozwijają się stany zapalne dziąseł i chorób przyzębia. Kamień można usunąć w gabinetach stomatologicznych poddając się bezbolesnemu zabiegowi nazywanego scalingiem. Taki zabieg powinien być przeprowadzany co najmniej raz na pół roku. Najnowszą metodą oczyszczania zębów z kamienia jest, stosowany w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych, scaling z wykorzystaniem ultradźwięków.

Dzięki czyszczeniu zębów, usuwaniu kamienia i dbaniu o higienę jamy ustnej, zwalczymy większość przyczyn nieświeżego oddechu. Jeśli pomimo regularnej profilaktyki nasz oddech wciąż jest brzydki, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być objaw innych schorzeń, takich jak wrzody albo nawet nowotwór.