Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+

Dlaczego warto używać nić dentystyczną

Blog Stomatologiczny Kliniki Hercka Dent w Gliwicach

Nić dentystyczna pozwala skutecznie oczyścić przestrzeń pomiędzy zębami, którą trudno jest wyczyścić zwykłą szczoteczką. Dzięki regularnemu nitkowaniu, usuwamy resztki jedzenia, i nie dopuszczamy do rozwoju bakterii, które przetwarzają resztki jedzenia na kwasy osłabiające szkliwo.

Nie zawsze myjemy zęby zaraz po posiłku, dlatego czasami w przestrzeniach miedzy zębami mogą stworzyć się bakterie kwasotwórcze. Ten niewidzialny wróg szkliwa potrafi – już w 10 minut po jedzeniu – wytworzyć lepki nalot zwany płytką nazębną. Jest ona pożywką, która w połączeniu z bakteriami obniża pH w ustach, co prowadzi do demineralizacji szkliwa.

Żeby szybko i skutecznie usunąć złogi jedzenia z przestrzeni miedzyzębowej koniecznie jest nitkowanie. Gdy nie używamy nici dentystycznej, w miejscach styku zębów często tworzą się przebarwienia lub ubytki. W szczelinach zalega również kamień, a dziąsła są zaczerwienione. Nici dentystyczne pozwalają dotrzeć do wszystkich zakamarków naszych zębów i skutecznie usunąć zalegający pokarm.

Dentyści zalecają, aby dziennie poświęcać na nitkowanie od 3-5 minut dziennie, ale nawet minuta tego zabiegu znacznie poprawi zdrowie naszych zębów. Nitkowanie jest bardzo proste, wystarczy oderwać ok. 40-50-centymetrowy kawałek nici dentystycznej, owinąć go między palcami wskazującymi obu dłoni i wsunąć nić pomiędzy zęby. Następnie poruszamy nicią w przód i w tył od dziąsła do krawędzi zęba. Pamiętajmy aby przy kolejnych zębach używać świeżego kawałka nici. Wystarczy wykorzystany kawałek nawinąć na palec i odwinąć taką samą jego długość z drugiej dłoni.