Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+

Usuwanie ósemek

Kategoria: Blog

Blog Stomatologiczny Hercka - Poczytaj o implantach, chirurgi i zdrowych zębach

Wielu pacjentów do zabiegu usuwania ósemek podchodzi z obawą i nieufnością, ponieważ nasłuchali się strasznych historii o chirurgicznym usuwaniu „zębów mądrości”. Żeby oddzielić fakty od mitów, stworzyliśmy krótki poradnik opisujący całą prawdę o usuwaniu ósemek.

Jakie są wskazania do usunięcie ósemek

Trzecie zęby trzonowe (potocznie nazywane ósemkami) są najczęściej usuwane z powodu złego ustawienia w przestrzeni wyrzynających się ósemek.  Takie ustawienie uniemożliwia pełne wyrznięcie się zębów mądrości  i prowadzi do zatrzymania procesu ich ząbkowania.  Częściej taka sytuacja ma miejsce w żuchwie niż w szczęce. Inną przyczyną mogą być trudności z utrzymaniem higieny trzecich zębów trzonowych (spowodowane ich umiejscowieniem), które prowadzą do pogorszenia ich stanu. Jest jeszcze kilka wskazań do usunięcia ósemek, jednak o konieczności przeprowadzenia stosownego zabiegu zawsze decyduje lekarz kierujący na zabieg.

Jak przebiega zabieg usunięcia ósemki

Zabieg może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych albo w warunkach zabiegu chirurgicznego. Dla pacjenta nie ma tu większej różnicy, oprócz tego, że na zabieg przeprowadzany przez chirurga szczękowego dłużej się czeka (jeśli mówimy o zabiegach z NFZ). O sposobie usunięcia ósemek decyduje ich stan i umiejscowienie. Jeżeli ząb został zatrzymany, to przeważnie konieczne jest wykonanie zabiegu płatowego. Zabieg ten polega na odwarstwieniu fragmentu błony śluzowej i uzyskaniu dostępu do zatrzymanego zęba. Jeśli ząb przykrywa dziąsło i widoczny jest fragment jego korony będący w kości, znosi się odrobinę kości wokół usuwanego zęba, a następnie usuwa się go. Po oczyszczeniu zębodołu, chirurg szczękowy zakłada szwy i opatrunek.

Czy usuwanie ósemek boli?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym albo całkowitym, dlatego jest bezbolesny. Pacjentom szczególnie wrażliwym na ból i nielubiącym zabiegów dentystycznych polecane jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Wówczas można usunąć na raz kilka zębów, nie narażając pacjenta na dyskomfort.

Co dalej?

Po zabiegu lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyku albo stosowanie zimnych okładów na policzek w rzucie miejsca usunięcia ósemki. Wszystko zależy od stopnia trudności zabiegu. Po usunięciu zęba należy powstrzymywać się od forsownych prac i nie przemęczać organizmu. Chirurdzy stomatologiczni mogą po zabiegu skierować pacjentów na kilkudniowe zwolnienie lekarskie L4 (szczególnie pracowników fizycznych). Jak widać zabieg nie jest w brew pozorom skomplikowany, dlatego pacjenci nie powinni się go obawiać, zwłaszcza że pozwala uniknąć wielu niedogodności wynikających z nieprawidłowego wyrznięcia ósemek.