Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+

Jak prawidłowo szczotkować zęby

Kategoria: Blog

Blog Stomatologiczny Kliniki Hercka Dent w Gliwicach

Nawet regularne szczotkowanie zębów nie pomoże Ci w walce z próchnicą jeżeli będziesz myć je zbyt krótko i nieumiejętnie. Dlatego, zanim dziś wieczorem nałożysz pastę na szczoteczkę, sprawdź jak prawidłowo czyścić zęby, żeby cieszyć się zdrowym, białym uśmiechem.

Czas mycia zębów

Szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty. Te 120 sekund jest konieczne, żeby zwalczyć bakterie zalegające w jamie ustnej i przeciwdziałać rozwojowi próchnicy. Myślisz, że ty myjesz zęby wystarczająco długo? Proponujemy, żebyś następnym razem umył je ze stoperem, a przekonasz się, że podobnie jak większość osób dorosłych myjesz zęby znacznie krócej niż przez wspomniane 120 sekund.

Technika mycia zębów                        

Prawidłowe czyszczenie zębów polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką, które będą uwzględniały linię dziąseł, miejsca trudnodostępne zębów tylnych oraz miejsca wokół plomb, koron i innych uzupełnień. Szczotkuj dokładnie wszystkie partie zębów korzystając z bardzo prostego schematu:

  • czyść zewnętrzne powierzchnie zębów górnych, a następnie dolnych,
  • czyść wewnętrzne powierzchnie zębów górnych, a następnie dolnych,
  • czyść powierzchnie żujące,
  • czyść również język, ponieważ to pomoże odświeżyć Twój oddech.

W trakcie szczotkowania Twoja szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem 45° do linii dziąseł, szczotkuj nią ruchem wymiatającym lub obrotowym, zaczynając najpierw od linii dziąseł. Pamiętaj żeby szczotkować delikatnie stronę zewnętrzną, wewnętrzną oraz powierzchnię żującą każdego zęba. Możesz to zrobić za pomocą krótkich ruchów szczoteczki do przodu i do tyłu. Na koniec wyczyść język, żeby usunąć bakterie i odświeżyć oddech.

Jeżeli będziesz stosować się do tych prostych zasad unikniesz konieczności częstego odwiedzania dentysty i skutecznie zahamujesz rozwój próchnicy. Nie zapomnij jednak, że szczotkowanie to nie wszystko, a nawet mistrz świata w dokładnym myciu zębów powinien co najmniej raz na pół roku udać się na wizytę kontrolną, do gabinetu stomatologicznego.