Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+

Kiedy po raz pierwszy udać się z dzieckiem do dentysty?

Blog Stomatologiczny Kliniki Hercka Dent w Gliwicach

Dawniej rodzice przychodzili do dentysty dopiero z kilkuletnim dzieckiem, dzisiaj próchnica pojawia się już u rocznych dzieci, dlatego z pierwszą wizytą nie powinniśmy zwlekać. Coraz częściej maluchy mają próchnicę nawet zanim wyrosną im wszystkie ząbki, dzieje się tak, ponieważ karmimy niemowlaki słodkimi kaszkami, soczkami, serkami i pozwalamy na długotrwałe picie przez smoczek. Pierwsza wizyta u stomatologa – co warto wiedzieć?

Wizyty kontrolne warto rozpocząć już około pierwszego roku życia dziecka. Dzięki temu, maluch oswoi się z fotelem dentystycznym i nie będzie czuł lęku przed stomatologiem. Gdy naszemu maluszkowi pojawi się 6-8 ząbków, stomatolog będzie mógł sprawdzić czy wszystko rozwija się prawidłowo i wykryć ewentualne wady.
Dobry dentysta doradzi również rodzicom jak powinni dbać o zdrowe ząbki swoich dzieci oraz jakie są odpowiednie techniki szczotkowania i pasty.

Jak zaznacza doktor nauk medycznych Tomasz Mazur – stomatolog z Kliniki Implantologii i Estetyki Stomatologicznej Hercka Dent w Gliwicach – To czy dziecko będzie się bało pierwszej wizyty zależy nie tylko od stomatologa, ale także od rodziców. Ważne jest, żeby rozmowa rodzica z dzieckiem nie przebiegała w tonie, który wskazywałby, że jest to coś niemiłego. Znacznie lepiej wytłumaczyć dziecku co będzie się działo w gabinecie i co będzie musiało zrobić – pan zajrzy do buźki z małym lustereczkiem, będzie oglądał ząbki itp. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu dziecka, maluch nie odczuje strachu tylko ciekawość, ponieważ będzie wiedział czego może się spodziewać.