Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+

Leczenie mlecznych zębów

Kategoria: Blog

Blog Stomatologiczny HERCKA Dent - świadome dbanie o zdrowe zęby

Niektórzy rodzice błędnie sądzą, że leczenie mleczaków jest tylko stratą czasu i niepotrzebnym dyskomfortem dla dziecka. Oczywiście mleczne zęby i tak wypadną, bez względu na to jak będziemy o nie dbać, ale ich przedwczesne usunięcie może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju żuchwy i szczęki oraz do zarażenia próchnicą pojawiających się zębów stałych.

Mleczne zęby gwarantują prawidłowy rozwój żuchwy i szczęki

Dzieci, które bardzo szybko utraciły mleczne zęby są narażone na duże prawdopodobieństwo nieprawidłowego rozwinięcia ich żuchwy i szczęki. Może to doprowadzić do sytuacji, w której stałe zęby nie będą miały wystarczająco dużo miejsca, żeby wyrosnąć w równych szeregach, pojawiając się jedne nad drugimi od strony warg lub podniebienia. Powstałą w taki sposób wadę zgryzu trzeba będzie usunąć za pomocą stałego aparatu ortodontycznego albo operacyjnie. Jeśli rodzic nie zareaguje dość szybko, twarz dziecka może nawet ulec deformacji.

Zdrowe zęby mleczne zapewniają zdrowie pojawiającym się zębom stałym

Zęby mleczne są podatne na próchnicę, a próchnica jest chorobą zakaźną! Oznacza to, że przenosi się na zęby stałe, które wyrastają w miejscu wypadających mleczaków. Jeśli nowy ząb będzie sąsiadował z zepsutymi zębami mlecznymi, ryzyko przeniesienia się na niego próchnicy jest bardzo duże.

Leczenie mlecznych zębów pozwoli oswoić się maluchom z dentystą i nauczy ich dbania o zęby

Ostatnim powodem dla którego warto leczyć mleczaki jest wyrobienie u dziecka odpowiednich nawyków i oswojenie go z dentystą. W naszej klinice stomatologicznej Hercka Dent w Gliwicach przeprowadzamy specjalną wizytę adaptacyjną, w trakcie której dziecko poznaje sprzęty dentystyczne i bez strachu oswaja się z dentystą. Żeby zachęcić dzieci do leczenia mlecznych ząbków można im założyć plomby w różnych kolorach. Dziecko tak skupia się na wybieraniu przyszłego  koloru plomby, że zupełnie zapomina o wszelkich niedogodnościach związanych z leczeniem.

Jak widzicie dbanie o mleczne zęby jest bardzo ważne nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także profilaktycznych. Jeżeli chcemy uniknąć wysokich kosztów leczenia zębów stałych, powinniśmy zacząć dbać o zęby mleczne jak najwcześniej!