Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+

Leczenie kanałowe

Kategoria: Blog

Blog Stomatologiczny HERCKA Dent - świadome dbanie o zdrowe zęby

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe postrzegane jest przez Pacjentów jako zabieg drogi, skomplikowany i – co najgorsze – bolesny. Żeby rozwiać nieuzasadnione obawy Pacjentów, chcielibyśmy Państwu wyjaśnić na czym tak naprawdę polega leczenie kanałowe i kiedy ten zabieg jest stosowany.

Dawniej leczenie kanałowe wymagało kilku długich wizyt u dentysty. Obecnie, dzięki rozwojowi endodoncji, leczenie tą metodą zajmuje około kilku godzin i może być wykonane w trakcie jednej lub kilku wizyt.

Zabieg polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z kanału zęba (odpowiada ona za jego ukrwienie i unerwienie) oraz wypełnieniu komory materiałem stabilizującym. Przyczyną leczenia kanałowego jest najczęściej nieodwracalne zapalenie nerwu w miazdze, które spowodowała zaawansowana i nieleczona próchnica albo uszkodzenia zęba (ułamanie, skruszenie).

Przebieg leczenia kanałowego

1. Prześwietlenie zęba
Zdjęcie rentgenowskie pozwala ustalić kształt i długość kanału zęba. Widać na nim również zasięg infekcji. Prześwietlenie służy także do dobrania odpowiedniego rodzaju znieczulenia.

2. Znieczulenie
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Nie jest ono konieczne, ponieważ nerw i tak jest martwy, ale zastrzyk anestetykiem uspokaja objawy pacjentów i zmniejsza ich dyskomfort w trakcie leczenia kanałowego.

3. Borowanie i usuwanie miazgi
Aby dostać się do kanału, konieczne jest rozwiercenie zęba. Następnie usuwana jest zakażona tkanka, a wnętrze zęba zostaje oczyszczone z bakterii i pozostałości po miazdze. Kanały są wielokrotnie obficie płukane, a na koniec suszone.

Dawniej stosowano zatrucie zęba, jednakże nowoczesne znieczulenie pozwala skutecznie oczyścić wnętrze zęba bez konieczności jego zatruwania.

4. Wypełnienie kanału
Po oczyszczeniu, tego samego dnia albo po kilku dniach od przeprowadzenia zabiegu, kanał wypełnia się na stałe materiałem o nazwie gutaperka. W przypadku zakażenia należy najpierw wypełnić kanały lekiem, a dopiero później końcowym materiałem wypełniającym. Dzięki wypełnieniu kanału zapobiegamy późniejszym zakażeniom.

5. Wypełnienie zęba
Na koniec leczenia kanałowego dentysta wypełnia dziurę przez którą dostał się do zniszczonej miazgi i oczyszczał z niej kanał. Do wypełnienia stosuje się zwykłą plombę kosmetyczną. Dziury po leczeniu kanałowym są przeważnie rozległe, dlatego warto zainwestować w wypełnienie dobrej jakości.