Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+

Czym się różni kamień nazębny od płytki nazębnej

Blog Stomatologiczny - Wszystko o gabinecie dentystycznym Hercka

Wielu pacjentów mylnie stawia znak równości semantycznej pomiędzy pojęciami płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Wbrew pozorom obydwie przypadłości mają zupełnie inne podłoże i powodują odmienne skutki dla zdrowia zębów.

Płytka nazębna

Płytka nazębna to lepki, bezbarwny złóg bakterii, który nieustannie powstaje na powierzchni zębów. Ślina, pożywienie i płyny łączą się, tworząc złogi odkładające się na zębach oraz na granicy zębów i dziąseł. Płytka nazębna zatrzymuje przebarwienia na zębach i jest główną przyczyną chorób dziąseł. Długotrwale nieusuwana płytka nazębna może również prowadzić do rozwoju ubytku tkanki zęba, co powoduje jego osłabienie. Płytka powstaje w ciągu 4 – 12 godzin od szczotkowania, dlatego ważne jest, żeby myć zęby co najmniej dwa razy dziennie i dodatkowo codziennie używać nici dentystycznej.

Kamień nazębny

Kamień nazębny (calculus) to kruchy złóg, który odkłada się na zębach powodując plamy i przebarwienia zębów. Powstaje w wyniku połączenia wapnia i fosforanu tworzącego kryształy na powierzchni zębów. Kryształki fosforanu twardnieją w obrębie płytki nazębnej, tworząc kamień nazębny. Żeby temu zapobiegać, stosuje się związki chemiczne zwane pirofosforanami, które ograniczają proces powstawania kamienia poprzez powstrzymywanie odkładania kryształów na powierzchni zębów i przeciwdziałanie tworzeniu nowych kryształów.

Do usunięcia kamienia niezbędna jest interwencja dentysty. Długotrwałe odkładanie kamienia utrudnia właściwe czyszczenie zębów i usuwanie bakterii zgromadzonych w płytce nazębnej, co prowadzi od późniejszych chorób uzębienia.